نکست کالا نکست مگ

نکات مهم خرید تلویزیون 4K

اگر به دنبال خرید تلویزیون 4K هستید، ممکن است با عبارات و اصطلاحاتی روبرو شوید که معنا و مفهوم آن برای شما سردرگم کننده باشد. در این مطلب از نکست مگ، به بررسی کامل اصطلاحات و ارائه راهنمای خرید تلویزیون 4K می‌پردازیم.

تلویزیون 4K چیست؟

تلویزیون 4K نسل جدید تلویزیون‌های هوشمند است که وضوح 4K را ارائه می‌دهد. این بدان معناست که تلویزیون دارای 3840 پیکسل افقی و 2160 پیکسل عمودی است که در مجموع، 8.3 میلیون پیکسل است. مزیت اصلی تلویزیون 4K بهبود کیفیت تصاویر است. با چهار برابر تعداد پیکسل‌های صفحه نمایش HD استاندارد، تصویر بسیار واضح‌تر، باکیفیت‌تر و جزئیات بیشتری را نمایش می‌دهد.

4K چیست؟

اصطلاح و کلمه 4K به وضوح تلویزیون اشاره دارد. تفاوت بین تلویزیون HD معمولی و تلویزیون 4K این است که تلویزیون‌های 4K، 4 برابر پیکسل بیشتری ارائه می‌دهد که در ارائه تصویر شفاف و با وضوح، موثر است. در میان تلویزیون‌های موجود در بازار ایران، تلویزیون سونی 4K گارانتی و خدمات پس از فروش بهتری داشته و کیفیت تصویر آن، با دیگر تلویزیون‌ها، در رقابت است.

رزولوشن 4K چیست؟

در زبان ساده، تلویزیون 4K تلویزیونی با رزولوشن 4K است. حرف “k” در 4K مخفف kilo (1000) است که معنای آن، تلویزیونی است که به وضوح تقریبا 4000 پیکسل (2160 × 3840) دست یافته است که چهار برابر تعداد کل پیکسل‌های نمایشگر Full HD یعنی (1080 × 1920) است. وضوح HD اغلب به عنوان 1080p شناخته و تلویزیون 4K به نام 2160p شناخته می‌شود.

راهنمای خرید تلویزیون 4K

زمانی که به وضوح تلویزیون اشاره می‌کنیم، در مورد تراکم پیکسل‌های صفحه نمایش صحبت می‌کنیم. تک‌تک پیکسل‌های صفحه نمایش با هم جمع می‌شوند تا تصویری که روی صفحه نمایش می‌بینید را، تشکیل می‌دهند. بنابراین، هرچه تعداد پیکسل‌ها بیشتر باشد، وضوح بالاتری ارائه می‌دهند. هرچه تعداد پیکسل‌های یک تلویزیون کمتر بوده و در فاصله بیشتری از صفحه نمایش پراکنده شده باشند، تصویر تولید شده وضوح و کیفیت کمتری خواهد داشت. و هرچقدر تعداد پیکسل‌ها بیشتر باشند و نزدیک بهم چیده شده باشند، تصویر تولید شده واضح‌تر خواهد بود.

ویژگی تلویزیون 4K

تلویزیون 4K دارای فناوری‌ای است که با تبدیل و بهینه‌سازی تصویر برای تناسب با صفحه نمایش تلویزیون، تصاویر با کیفیت پائین را به 4K افزایش می‌دهد. به عبارت دیگر، فقط سایز تصویر افزایش پیدا نمی‌کند بلکه، کیفیت و وضوح آن نیز تغییر پیدا می‌کند. تلویزیون 4K به طور خودکار وضوح تصویر را برای کاهش نویز، بهبود جزئیات، ارائه کنتراست و بهبود رنگ‌ها، تجزیه و تحلیل می‌کند تا بتوانید محتوای دلخواه خود را با کیفیت 4K مشاهده کنید.

تفاوت تلویزیون 4K و UHD

تفاوت اصلی تلویزیون 4K و UHD یک چیز ساده است. تلویزیون‌های 4K چهار برابر بیشتر از تلویزیون‌های UHD (1080 × 1920) پیکسل دارند. حتی در نمایشگرهای تلویزیون با یک اندازه، کیفیت تصویر تلویزیون 4K به لطف تراکم پیکسلی بیشتر، واضح‌تر و دقیق‌تر می‌شود و به لطف این تکنولوژی، این تلویزیون‌ها، به تلویزیون گیمینگ تبدیل خواهند شد.

راهنمای خرید تلویزیون 4K

این تفاوت کیفیت، به ویژه در تلویزیون‌های صفحه بزرگ مشهود است. به عنوان مثال، اگر کیفیت تصویر یک تلویزیون HD را با یک تلویزیون 65 اینچی 4K UHD مقایسه کنید، متوجه می‌شوید که پیکسل‌ها کوچکتر از یک تلویزیون با وضوح پایین‌تر با همان اندازه هستند. این بدان معناست که از تجربه‌ای فراگیرتر و تصویری واضح‌تر لذت خواهید برد.

تلویزیون کریستال UHD چیست؟

اگر به دنبال خرید و تحقیق در مورد انواع متخلف تلویزیون‌های 4K هستید، احتمالا با اصطلاح کریستال UHD مواجه شده باشید. کریستال UHD مجموعه‌ای از تلویزیون‌های سامسونگ اشاره دارد که کیفیت 4K را نمایش می‌دهند. عبارات مختلفی برای صحبت در مورد 4K وجود دارد. از جمله تلویزیون 4K، Ultra UD، تلویزیون با وضوح فوق العاده بالا و تلویزیون 4K UHD. همه آنها در اصل یک چیز هستند. UHD یک استاندارد صنعتی برای تلویزیون‌هایی است که 4K را پشتیبانی می‌کنند. تلویزیون‌های کریستال UHD سامسونگ دارای پردازنده‌های پیشرفته‌ای برای نمایش کیفیت 4K با رنگ‌های پیشرفته هستند. امروزه اکثر تولید کنندگان و توزیع‌کنندگان از اصطلاح تلویزیون 4K یا تلویزیون4K UHD پشتیبانی می‌کنند.

چه محتوایی برای تلویزیون 4K در دسترس است؟

زمانی که تلویزیون‌ 4K برای اولین بار معرفی شد، فیلم‌ها یا برنامه‌های تلویزیونی 4K زیادی برای تماشا وجود نداشت برای همین بود که بسیاری از مردم در مورد خرید تلویزیون 4K مطمئن نبودند. اما به لطف پیشرفت سریع در کیفیت خدمات پخش و تولید تلویزیون و فیلم، محتوای عالی زیادی برای تماشا با وضوح 4K وجود دارد. اکنون، محتوای 4K در همه جا در دسترس است، از پخش 4K گرفته تا سرویس‌های پخش 4K تا پخش‌کننده‌های بلوری 4K و حتی محتوای تولید شده توسط کاربر (UGC) که با دوربین‌های 4K یا گوشی‌های هوشمند فیلم‌برداری شده است.

در این مطلب از نکست مگ به ارائه کامل راهنمای خرید تلویزیون 4K پرداختیم. در صورتی که در مورد خرید تلویزیون 4K سوالی داشتید، می‌توانید از انتهای این صفحه به صورت کامنت برای ما ارسال کنید.