نکست کالا نکست مگ

تفاوت مایکروفر و مایکروویو در چیست؟

مایکروویو و مایکروفر دو دستگاه متفاوت و منحصربه‌فرد هستند که بسیاری از افراد به اشتباه آن‌ها را یکی می‌دانند اما در این مطلب ما درباره تفاوت مایکروفر و مایکروویو و مزایا و معایب هر کدام صحبت خواهیم کرد. شما می‌توانید قبل از اقدام به خرید، این مطلب را مطالعه کنید و سپس تصمیم شفاف‌تر و آگاهانه‌ای بگیرید.

مایکروویو چیست؟

مایکروویو یک وسیله خانگی است که برای گرم کردن سریع مواد غذایی از آن استفاده می‌شود. این دستگاه از امواج الکترومغناطیسی به نام ماکروویوها کمک می‌گیرند و به واسطه نفوذ در عمق مواد غذایی، می‌توانند آن‌ها را داغ کنند یا بپزند. جالب است بدانید که امواج الکترومغناطیسی بسیار سریع هستند و قبل از جذب شدن توسط غذا، با برخورد به دیوار دستگاه بازتاب می‌شوند.

مایکروویو

توضیح نحوه عملکرد این دستگاه نیز از طریق توجیه ارتعاشات و اصطکاک ممکن می‌شود. در واقع وقتی امواج الکترومغناطیسی به ذرات آب بین مواد غذایی برخورد می‌کنند، آن‌ها را به ارتعاش در می‌آورند. این ارتعاش اصطکاکی ایجاد می‌کند که به موجب آن غذای شما گرم می‌شود. در حقیقت اصطکاک مولکول‌های آب، گرما تولید می‌کند و این گرما بین ذرات مواد غذایی باقی می‌ماند.

با توجه به همین موضوع شما نمی‌توانید بعضی از مواد غذایی یا متریال‌ها را درون مایکروویو قرار دهید زیرا این کار باعث انفجار یا تخریب خواهد شد! به عنوان مثال نباید هرگز یک ماده فلزی را درون دستگاه قرار دهید. اگر این کار را انجام دهید، انفجار به وجود می‌آید که ممکن است به آتش‌سوزی منجر شود.

نکته قابل توجهی که درباره مایکروویوها وجود دارد سرد بودن بدنه آن‌ها بعد از گرم کردن است؛ بنا بر توضیحی که از نحوه عملکرد این دستگاه‌ها ارائه کردیم، امواج الکترومغناطیسی صرفا توسط مولکول‌های غذا جذب می‌شود و همان ماده را گرم می‌کند. در نتیجه این امواج توسط بدنه جذب نشده و بازتاب می‌شوند. در نهایت شما خواهید دید که بدنه دستگاه کاملا هم‌دما با محیط و خنک است. این شیوه کمک می‌کند تا انرژی کمتری برای گرم کردن غذا مصرف شود و هدررفت آن کاهش پیدا کند.

مایکروفر چیست؟

مایکروفر اغلب از عایق حرارتی برای پخت غذا استفاده می‌کند. بر خلاف مایکروویوها، یک مایکروفر با تولید گرمای مستقیم از طریق کویل‌های گرمایشی عمل می‌کند. این در حالی است که مایکروویو از تشعشعات الکترومغناطیسی (امواج میکرو یا همان مایکرو) برای پخت یا گرم کردن غذا و جوشاندن آب بهره می‌گیرد.

مایکروفر

به عبارت دیگر در فرایند گرم کردن یک مایکروفر، ما با گرمای مستقیم و واقعی سر و کار داریم. گرما توسط اجاق و منابع تولید گرمای درون مایکروفر ایجاد می‌شود و درون این دستگاه به جریان می‌افتد تا بتواند غذای شما را داغ یا گرم کند. به همین علت قطعات فلزی درون این نوع دستگاه‌ها بسیار به کار بسته می‌شوند. این بخش‌ها در قسمت‌های مختلف مایکروفر تعبیه شده‌اند تا بتوانند کار گرمایش را به درستی و یکنواختی انجام دهند.

معمولا قطعات فلزی و منابع تولید گرما در بالا و پایین مایکروفر تعبیه می‌شوند. قطعات مربوط به کبابی کردن غذا نیز در بخش بالایی قرار داده می‌شوند. البته این دو بخش به طور ترکیبی نیز عمل می‌کنند. به عنوان مثال زمانی که می‌خواهید ماده‌ای را به طور کامل بپزید، بخش برشته کردن غذا از بالا و بخش پخت‌وپز از قسمت پایین فعال می‌شود و شروع به کار می‌کند تا گرما به طور یکنواخت در محیط منتقل شود.

استفاده از مایکروفر نیز آسان است اما نباید انتظار سرعتی نظیر سرعت یک مایکروویو را داشته باشیم چرا که گرما با سرعت کمتری نسبت به امواج الکترومغناطیسی منتقل می‌شود و مولکول‌ها را وادار به ارتعاش می‌کند. ضمنا مایکروفر ابتدا از سطح ماده غذایی شروع به گرم کردن غذا کرده و سپس به درون آن نفوذ می‌کند.

با توجه به توضیحاتی که دادیم قرار دادن اشیای فلزی درون یک مایکروفر خطری ایجاد نمی‌کند. در نتیجه حین استفاده از این دستگاه هیچ نگرانی از بابت جرقه و آتش‌سوزی نداشته باشید.

مایکروفر

مایکروفرها نیز به شما امکانات متعددی ارائه می‌دهند تا بتوانید به کمک آن‌ها غذای خود را گرم، داغ و برشته کنید یا کامل بپزید. این دستگاه‌ها دکمه‌ها و کنترلگرهایی برای تنظیم دمای داخلی دارند؛ بنابراین شما می‌توانید دمای درون مایکروفر را به دلخواه انتخاب کنید تا غذایتان دقیقا در همان دما پخته شود. این موضوع کمک می‌کند تا شما بتوانید روی پخت‌وپز، گرم کردن، برشته کردن و سوخاری کردن مواد غذایی مدیریت بیشتری داشته باشید. همچنین از زمان تقریبی انجام این فرایند آگاه خواهید بود. به شما توصیه میکنیم مطلب بهترین مایکروفر برای خرید را در نکست مگ مطالعه نمایید.

تفاوت مایکروفر و مایکروویو

در بخش‌های قبلی به طور مفصل درباره مایکروویوها و مایکروفرها توضیح دادیم و گفتیم که هر یک چه فرایندی را طی می‌کنند تا بتوانند غذای ما را گرم کنند. در این بخش می‌خواهیم یک جمع‌بندی از تفاوت این دو دستگاه داشته باشیم.

همان طور که در متن هم به آن اشاره شد، مایکروویوها دستگاه‌هایی هستند که به واسطه حرکت سریع امواج الکترومغناطیسی و نفوذ آن‌ها به مولکول‌های مواد غذایی کار می‌کنند. در مقابل مایکروفرها از هیچ موجی برای گرم کردن بهره نمی‌برند بلکه فن‌ها و المنتورهایی برای تولید گرما دارند.

یکی دیگر از تفاوت‌های این دو دستگاه، در نحوه گرم کردن مواد غذایی است؛ به گفته متخصصان، مایکروفر غذا را از سطح به درون اما مایکروویو از درون به بیرون (همزمان همه سطوح) گرم می‌کند. همچنین فرایند گرم کردن در مایکروویو بسیار سریع‌تر از مایکروفر است.

بعد از استفاده از این دو دستگاه، بدنه مایکروویو خنک اما بدنه مایکروفر گرم خواهد بود چرا که در مورد اول، امواج تنها روی ماده غذایی اثر گذاشته‌اند و مولکول‌های آب درون آن را مرتعش کرده‌اند اما در مورد دوم، گرما همه فضا را داغ کرده است. به موجب همین تفاوت یک تفاوت دیگر به وجود می‌آید آن هم این که مصرف انرژی در مایکروویو به نسبت مایکروفر کمتر است. به این دلیل که در مایکروفر برای گرم کردن غذا، باید همه محیط گرم شود.

مورد بعد مربوط به مخاطرات استفاده از این دو دستگاه است. شما لازم نیست هنگام استفاده از یک «مایکروفر» نگران باشید اما حین کار با «مایکروویو» نباید مواد غذایی ممنوعه را درون آن قرار دهید یا متریالی مانند فلز را با آن گرم کنید. بنابراین دقت کنید بشقاب یا ظرفی که غذا در آن قرار دارد از جنس فلز نباشد چرا که احتمال انفجار، ایجاد جرقه و آتش‌سوزی وجود دارد.

مایکروویو

یکی از تفاوت‌های مهم این دو دستگاه در مدیریت آن‌ها است. شما در استفاده از مایکروفر قادر هستید تا زمان‌بندی کرده و دمای دقیق درون فر را مشخص کنید. این قابلیت در مایکروویوها به این شکل وجود ندارد و شما به عنوان مصرف‌کننده کمی محدودیت خواهید داشت.

به طور کلی این دو دستگاه برای گرم کردن غذا مناسب هستند و قابلیت‌های متعددی برای پخت‌وپز ارائه می‌دهند. هر کدام مزایا و معایبی دارند که بهتر است قبل از تصمیم‌گیری برای خرید، آن‌ها را بررسی کنید. پیشنهاد می‌کنیم تفاوت مایکروویو و مایکروفر را که در این مطلب آوردیم مجددا مطالعه کنید چرا که بسیاری از مزایا و معایب در همین تفاوت‌ها بیان شدند. سپس می‌توانید تصمیم بهتری برای خرید هر کدام اتخاذ کنید.