نکست کالا نکست مگ

صفحه نمایش tft یا ips کدام بهتر است؟

اگر به دنبال خرید گوشی یا مانیتور جدید باشید، احتمالا به صفحه نمایش tft یا ips برخورد کرده‌اید. در این مطلب از نکست مگ، به بررسی صفحه نمایش tft یا ips به زبان عامیانه و به دور از هرگونه اصطلاح فنی می‌پردازیم.

صفحه نمایش TFT

صفحه نمایش TFT مخفف Thin-Film-Translator است و در آن، از فناوری کریستال مایع استفاده می‌شود. صفحه نمایش TFT به ال‌سی‌دی‌های ماتریس فعال نیز معروف است. این LCDها می‌توانند هنگام استفاده از پیکسل‌ها، پیکسل‌های دیگر را در حالت استندبای قرار دهند. بنابراین، کمترین مصرف انرژی ممکن را خواهند داشت. صفحه نمایش TFT دارای خازن و ترانزیستور هستند. این دو قطعه، نقش کلیدی در عملکرد نمایشگر با استفاده از مقدار بسیار کمی انرژی را دارند. مدل‌های قدیمی گوشی سامسونگ از صفحه نمایش TFT بهره‌مند بودند.

ویژگی‌های صفحه نمایش TFT

صفحه نمایش TFT معمولا متنوع، راحت و انعطاف‌پذیر، با نگهداری آسان، قابل به‌روزرسانی، عمر طولانی، قابل تعمیر و بسیاری ویژگی‌های دیگر هستند. این صفحه‌نمایش‌ها محدوده کاربرد تمامی نمایشگر‌های 1 تا 40 اینچ و همچنین صفحه‌نمایش‌های بزرگ را پوشش می‌دهند. ویژگی‌های دیگر صفحه نمایش TFT عبارتند از:

1. صفحه نمایش با وضوح بالا

کیفیت صفحه نمایش TFT از نمایش ساده‌ترین گرافیک کاراکترهای تک‌رنگ گرفته تا بازی‌های گرافیکی فوق‌العاده. نمایش بی‌نظیر رنگ‌ها، روشنایی و کنتراست بالا و سرعت پاسخگویی بالا در انواع مدل‌های صفحه نمایش tft، از دیگر قابلیت‌های این صفحه نمایش است.

فرق بین IPS و TFT

2. مواد سازنده سازگار با محیط‌زیست

مواد سازنده صفحه نمایش TFT بدون تشعشع، بدون سوسوزن (ماده رادیواکتیو) و بدون آسیب به سلامت کاربر انتخاب شده‌اند.

3. کاربردهای متنوع

به‌طور کلی، از صفحه نمایش‌های TFT می‌توان در محدوده دمایی 20- تا 50+ درجه سانتی‌گراد استفاده کرد. نوعی از صفحه نمایش TFT می‌تواند حتی تا دمای 80- درجه سانتی‌گراد کارایی داشته باشد. از صفحه نمایش TFT می‌توان در نمایشگر تلفن‌همراه، مانیتور کامپیوتر یا لپ تاپ، تلویزیون خانگی و تلویزیون‌های شهری استفاده کرد.

4. صفحه نمایش TFT به راحتی به‌روز می‌شود

صفحه نمایش TFT ترکیبی عالی از فناوری مدار مجتمع نیمه‌هادی در مقایس بزرگ و فناوری منبع نور است و پتانسیل زیادی برای توسعه و به‌روزرسانی دارد.

صفحه نمایش ips lcd

صفحه نمایش IPS مخفف کلمه In-Plane-Switching است که برای بهبود تجربه کاربری در صفحه نمایش‌های TFT است. صفحه نمایش IPS، نسخه پیشرفته‌تری از ماژول‌های صفحه نمایش TFT است. ویژگی‌ها و قابلیت‌های صفحه‌نمایش‌های IPS بسیار پیشرفته‌تر و همچنین، کاربردهای آن‌ها بسیار گسترده و وسیع است. اگر بخواهید دو صفحه نمایش TFT و صفحه نمایش IPS را مقایسه کنید، باید بدانید ساختار صفحه نمایش IPS همانند صفحه نمایش TFT است.

قابلیت‌های صفحه نمایش ips

همانطور که گفته شد، صفحه نمایش IPS همان صفحه‌نمایش‌های TFT هستند با قابلیت‌ها و امکانات بیشتر. در ادامه، قابلیت‌های صفحه نمایش IPS به تفصیل ارائه شده است.

1. زمان پاسخ‌گویی و پایداری بیشتر

زمان پاسخ‌گویی به تغییرات در صفحه نمایش IPS بسیار سازگارتر، پایدارتر و سریع‌تر از نمایشگر‌های TFT است. با این حال، تفاوت چندانی ندارند و فقط زمانی که کنار هم برای بررسی گذاشته شوند، تفاوت آن کاملا واضح است.

فرق بین IPS و TFT

2. زاویه دید گسترده‌تر

قابلیتی که در صفحه نمایش IPS به عنوان مزیت محسوب می‌شود، زاویه دید گسترده‌تر نسبت به نمایشگرهای TFT است. این به آن معناست که می‌توانید از تمامی زوایا بدون جلوه‌های هاله، تاری یا مقیاس خاکستری موارد را در صفحه نمایش IPS مشاهده کنید. این یکی از تفاوت‌های عمده و قابل توجه بین نمایشگر‌های IPS و TFT است.

3. انتقال بیشتر فرکانس‌ها

زمانی که گستره دید عریضی از صفحه نمایش نیاز دارید، باید مطمئن شوید که انتقال فرکانس‌ها با سرعت بیشتری انجام شود. سرعت انتقال فرکانس‌ها با چشم غیرمسلح قابل اندازه‌گیری نخواهد بود. سرعت انتقال فرکانس، برتری صفحه نمایش‌های IPS به نمایشگر‌های TFT است.

4. تولید رنگ بهتر

همانطور که گفته شد، ساختار اصلی نمایشگر IPS و TFT یکسان است. بنابراین انتظار می‌رود تولید رنگ و نمایش در هر 2 صفحه نمایش یکسان باشد. اما، به دلیل نحوه قرارگیری پیکسل‌ها و نحوه عملکرد الکترودها در صفحه‌نمایش‌های IPS، کیفیت تصویر و تولید رنگ بهتری نسبت به صفحه نمایش TFT ایجاد خواهد شد.

فرق ips با tft

در بالا ویژگی‌های هر دو صفحه نمایش IPS و TFT بیان شد که درک فرق ips با tft را برای شما آسان‌تر خواهد کرد. در این قسمت، در 3 موضوعات مهم سعی کرده‌ایم تفاوت‌های اساسی دو صفحه نمایش IPS و TFT را برای شما بیان کنیم. فرق ips با tft به شرح زیر است:

• وضوح و کیفیت رنگ

هر دو صفحه نمایش IPS و TFT دارای صفحه نمایش رنگی فوق‌العاده و شفاف هستند. با این حال، زمانی که قصد دارید یک نمایشگر با وضوح رنگ بالا انتخاب کنید، صفحه نمایش IPS بهترین گزینه خواهد بود. دلیل وضوح رنگ در صفحه نمایش IPS آرایش بهتر کریستالی و الکترود‌ها است. هنگام مقایسه صفحه نمایش IPS و TFT، صفحه نمایش IPS به دلیل تکنولوژی، ساختار بهتر و پیشرفته‌تر مورد انتخاب قرار می‌گیرد.

• زاویه دید صفحه نمایش

صفحه نمایش IPS به دلیل پیکربندی وسیع، نسبت تصویر بزرگتری ارائه کرده و زاویه دید بهتر و بیشتری نسبت به صفحه نمایش TFT دارد. زمانی که از زاویه به صفحه نمایش IPS نگاه می‌کنید، تغییرات رنگی و هاله تاریکی در آن مشاهده نمی‌شود اما در صفحه نمایش TFT، دیدن تصاویر از زاویه باریک امکان‌پذیر نخواهد بود.

• مصرف انرژی

مصرف انرژی، بخش مهمی از فرق ips با tft محسوب می‌شود. با توجه به اینکه صفحه نمایش IPS فناوری بسیار پیشرفته‌تری نسبت به صفحه نمایش TFT دارد، به تبع آن مصرف انرژی بیشتری نسبت به صفحه نمایش TFT خواهد داشت. همچنین صفحه نمایش IPS معمولا سایزهای بزرگتری نسبت به نمایشگرهای TFT دارند که مصرف انرژی بیشتری داشته و شارژ باطری را سریع‌تر تخلیه می‌کند.

در این مطلب، به بررسی فرق ips با tft به طور کامل پرداختیم. در صورتی که قصد خرید تلفن همراه دارید، بهتر است قبل از هرچیزی نیاز خود را مشخص کنید. در این صورت می‌توانید بهترین انتخاب صفحه نمایشگر را داشته باشید!