نکست کالا نکست مگ

علت داغ شدن گوشی سامسونگ و شیائومی چیست؟

علت داغ شدن گوشی سامسونگ و شیائومی چیست؟ حتما برای شما پیش آمده است که اغلب حین استفاده از گوشی تلفن همراه سامسونگ و شیائومی خود، متوجه گرما و داغی آن می‌شوید. در حالی که تولید گرما و گرم‌شدن گوشی‌های هوشمند، به‌ویژه هنگام استفاده زیاد طبیعی است؛ اما گرمای زیاد می‌تواند نشانه آسیب داخلی، مشکلات نرم‌افزاری یا حتی بدافزار باشد.

در این مقاله از مجله نکست کالا، دلایل متداول داغ شدن گوشی سامسونگ و شیائومی را بررسی کرده‌ایم.

علت داغ شدن گوشی

در این مطلب، به بررسی رایج‌ترین دلایل داغ شدن گوشی سامسونگ و شیائومی به صورت کامل پرداخته‌ایم. اگر گوشی سامسونگ و شیائومی دارید، خواندن این مطلب به شما توصیه می‌شود.

1. استفاده زیاد از تلفن‌همراه

شما نمی‌توانید قوانین فیزیک را تغییر دهید! برخی از دلایل رایج گرمای زیاد شامل استفاده طولانی مدت از دوربین تلفن، استفاده از تلفن‌همراه با روشنایی بالای صفحه نمایش یا انجام بازی‌های گرافیکی است. استفاده بی‌وقفه از تلفن‌همراه به این معنی است که پردازنده آن باید به‌طور مداوم کار کند که در نتیجه منجر به تولید گرمای زیاد می‌شود.

به‌طور مشابه، استفاده طولانی مدت از دوربین گوشی به این معنی است که پردازنده و صفحه نمایش باید به‌طور مداوم کار کنند و همه این قسمت‌ها، گرما تولید می‌کنند. این گرمای تولید شده گوشی سامسونگ و شیائومی، توسط بدنه گوشی دفع می‌شود و به همین دلیل است که برنامه‌های سنگین، مانند بازی‌ها، اغلب می‌توانند منجر به یک گوشی گرم و داغ شوند.

به‌طور خلاصه، هرچیزی که قدرت پردازش زیادی مصرف کند منجر به گرم شدن تلفن همراه شما می‌شود؛ اما فقط برنامه‌ها و فعالیت‌های اجرائی مقصر نیستند. گاهی اوقات، تنظیمات کمتر از حد مطلوب نیز منجر به تولید گرمای بیش از حد می‌شود. در بالا به روشنایی صفحه اشاره کردیم. این یکی از بزرگترین مقصرها در مورد تنظیمات غیربهینه تلفن‌همراه است که باعث گرم شدن بیش از حد می‌شود.

جدای از این، شرایط بد آنتن‌دهی، تلفن همراه را مجبور که دائما سیگنال‌ها را جستجو کند؛ این یعنی تلفن همراه مجبور است بیش از حد کار کند و گرمای زیادی تولید کند.

خواندن مطلب بهترین گوشی سامسونگ را در نکست مگ از دست ندهید.

2. به‌روزرسانی باگ یا بدافزار

متاسفانه، باگ‌ها اغلب دلیل اصلی داغ شدن گوشی مو سامسونگ و شیائومی است. گاهی اوقات یک باگ می‌تواند منجر به اختلال در کار یک برنامه شود که منابع پردازنده را اشغال می‌کند. برخی از اشکالات ممکن است منجر به کارکرد زیاد رم دستگاه شود که منجر به تولید گرمای بیشتر می‌شود. در چنین مواقعی متوجه می‌شود که با داغ شدن تلفن همراه، حرارت باطری نیز افزایش یافته و در هر زمان به سرعت باطری تخلیه می‌شود.

یکی از موج جدید بدافزارها که اخیرا منتشر شده است، موجی است که اطلاعات شما را سرقت نمی‌کنند، بلکه منابعی مانند پردازنده و عمر باطری شما را می‌دزدد! این بدافزارها در واقع همان برنامه‌های استخراج بیت‌کوین (یا سایر ارزهای دیجیتال) به صورت مخفیانه هستد که از قدرت پردازش زیادی برای استخراج مخفیانه ارز دیجیتال استفاده می‌کنند.

به طور کلی تلفن‌های آندروید بیشتر از آیفون در معرض این‌گونه بدافزارها هستند. راه‌حل جلوگیری از این مشکل، نصب نرم‌افزار و بازی‌ها از منابع معتبر مانند گوگل‌پلی است.

علت داغ شدن گوشی سامسونگ و شیائومی چیست؟

3. باطری، کابل یا شارژر معیوب

باطری، کابل یا شارژر معیوب خطرناک‌تر از چیزی است که فکرش را می‌کنید. باطری‌ها، کابل‌‎ها و شارژرهای آسیب‌دیده یا فیک (تقلبی) می‌توانند تلفن‌های همراه را تا حد خطرآفرینی گرم کنند. همه شارژرها با کیفیت یکسان ساخته نمی‌شوند که می‌‎توانند گوشی‌های سامسونگ و شیائومی را بیش از حد گرم کنند.

آسیب فیزیکی می‌تواند باعث شود که باطری‌ها در برابر فشارهای ناشی از شارژ شدن یا حتی حین استفاده معمولی از گوشی، عاجز باشند. به همین دلیل است که اغلب در اخبار می‌خوانید که تلفن‌های همراه پس از این حین شارژ گرم شده‌اند، منفجر شده است. بیشتر این موارد شامل استفاده از شارژرهای غیررسمی و کابل‌های بی‌کیفیت است. فقط باید از لوازم جانبی اصلی یا تائید شده توسط شرکت سازنده استفاده کنید.

توصیه می‌کنیم هنگام خواب از شارژ کردن تلفن همراه بپرهیزید. چرا که ممکن است نتوانید مشکلات جدی گرمای زیاد را تشخیص دهید. مهم‌تر از همه، این است که هنگام شارژ گوشی موبایل خود را با هیچ وسیله‌ای نپوشانید. گرمای ایجاد شده حین شارژ باطری به دلیل پوشاندن از گوشی خارج نمی‌شود و ممکن است آتش‌سوزی اتفاق بیفتد.

4. مسدود کردن تهویه گوشی

تلفن‌های همراه با مقاومت در برابر گرما ساخته شده‌اند. اما هنگامی که درگاه شارژ مسدود می‌شود، منجر به گرم شدن بیش از حد می‌شود. این مشکل در تلفن‌های همراه قدیمی‌تر رایج است؛ چرا که در مدل‌های جدید تلفن همراه سیستم‌های خنک‌کننده پیشرفته رایج شده‌اند. زمانی که دمای محیط بالا است، مانند روزهای تابستان، تلفن خود را در معرض نور خورشید و گرمای زیاد قرار ندهید.

نور خورشید و گرمای محیط نه تنها گرمای GPS، پردازنده و صفحه نمایش گوشی را افزایش می‌دهد، بلکه گرمای مستقیم می‌تواند به بدنه و نمایشگر گوشی آسیب برساند.

یکی دیگر از دلایل داغ شدن گوشی سامسونگ و شیائومی، قاب‌های بی‌کیفیت مورد استفاده است. این قاب‌ها ممکن است از گوشی شما در برابر سقوط و ضربات احتمالی محافظت کنند، اما به عنوان یک عایق حرارتی نیز عمل می‌کنند. بسیاری از گوشی‌های تلفن‌همراه، از پشت دستگاه برای دفع گرمای اجزای داخلی مانند پردازنده‌ها استفاده می‌کنند.

با قرار دادن یک قاب ضخیم روی تلفن همراه، از پخش موثر این گرما در هوا جلوگیری می‌کنید. از این رو، باید از استفاده قاب‌های ضخیم، به‌ویژه قاب‌هایی که طراحی حرارتی خوبی ندارند، خودداری کنید.

5. خرابی قطعات داخلی

همانطور که گفته شد، باطری‌های آسیب دیده مقصر بزرگی در گرم شدن بیش از حد تلفن‌ها هستند. انواع دیگر آسیب‌های داخلی (حتی قدیمی بودن قطعات) نیز می‌توانند باعث داغ شدن گوشی سامسونگ و شیائومی شوند. به عنوان مثال، خمیر حرارتی بین پردازنده و Heatsink ممکن است ریزش کند و با عدم انتقال حرارت بیش از حد پردازنده، کارایی هیت‌سینک را کاهش دهد.

برخی از گوشی‌های تلفن‌همراه دارای مکانیزم‌های خنک‌کننده پیشرفته هستند. اگر تلفن‌همراه از دستتان بیافتد و احساس کنید که آسیبی به آن وارد نشده است. اما حین استفاده متوجه می‌شوید که تلفن شما بیش از حد معمول گرم می‌شود.

آسیب ناشی از ضربه اغلب باعث شل شدن قطعات و در نتیجه اتصال کوتاه می‌شوند که در برخی موارد ممکن است تلفن شما کار کند، اما منجر به تولید گرمای زیاد می‌شود.

علت داغ شدن گوشی سامسونگ و شیائومی چیست؟

6. استفاده از سخت‎افزارهای قدیمی

یکی دیگر از دلایل داغ شدن گوشی موبایل سامسونگ و شیائومی، استفاده از سخت‌افزارهای قدیمی، به‌ویژه پردازنده‌ها است. همانطور که گفته شد، با بالا رفتن سن تلفن، خمیر حرارتی از بین می‌رود و پردازنده مستعد خنک‌سازی ناکارآمد می‌شود.

در چنین مواردی می‌توان اقدامات احتیاطی مانند تغییر تنظیمات تلفن همراه (مثل خاموش کردن امکانات غیرضروری مانند بلوتوث یا Wi-Fi یا کاهش زمان خاموش‌شدن صفحه نمایش) و تنظیم الگوهای استفاده (مثلا حین استفاده از جدیدترین و سنگین بازی‌ها، به گوشی استراحت دهید) را انجام دهید.

کاهش دمای گوشی سامسونگ و شیائومی با چند راه‌حل

در ادامه، چند راه‌حل کاربردی و سریع برای کاهش دمای سامسونگ و شیائومی را برای شما فهرست کرده‌ایم، همچنین به شما توصیه میکنیم مطلب مقایسه گوشی سامسونگ با شیائومی را نیز مطالعه نمایید:

1. حین بازی کردن بی‌وقفه و طولانی، به تلفن خود استراحت دهید. این کار به گوشی شما اجازه می‌دهد تا خنک شود.

2. Wi-Fi یا داده تلفن همراه را در مناطقی که آنتن ندارند، خاموش کنید. اگر تلفن همراه شما دائماً به دنبال سیگنالی برای اتصال به آن باشد، افزایش گرما بیشتر خواهد شد.

3. نرم‌افزارها و بازی‌های موردنیاز و درخواستی را از توسعه‌دهندگان معتبر نصب کنید. با توجه به اینکه قبل از نصب برنامه از گوگل‌پلی و اپ استور، برنامه‌ها و بازی‌ها اسکن می‌شوند، تلفن همراه شما از بدافزارها در امان می‌مانند.

4. برنامه‌ها و بازی‌های خود را در فواصل زمانی منظم به‌روزرسانی کنید. چرا که نسخه‌های جدید ممکن است باگ‌های قدیمی‌تری را که باعث تخلیه بیش از حد باتری و گرمایش می‌شوند، برطرف کنند.

5. هرگز از گوشی با باتری آسیب دیده استفاده نکنید. باتری را توسط یک مرکز خدمات مجاز تعویض کنید و از کابل‌ها و شارژرهای تقلبی استفاده نکنید.

6. گذاشتن گوشی در ماشین خودداری کنید. اگر مجبور به انجام این کار هستید، آن را دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید.

7. تلفن همراه خود را تمیز نگه دارید. گرد و غبار را پاک کنید و مطمئن شوید که درگاه‌های شارژ و مشبک‌های بلندگو عاری از گرد و غبار و پرز هستند.

8. از استفاده قاب‌های ضخیم خودداری کنید؛ اینها مانند عایق‌هایی عمل می‌کنند که اجازه نمی‌دهند تلفن گرما را از بین ببرد.

امیدواریم از این مطلب نکست مگ که درباره علت داغ شدن گوشی بود نهایت استفاده را برده باشید. جهت خرید گوشی موبایل می‌توانید به بخش فروشگاه نکست کالا مراجعه نمایید.